The Forsyth County Board of Commissioners is assisted by a number of boards, councils, commissions, committees and authorities. These groups are comprised of board members, staff and county residents.

Generally speaking, terms such as board, council, commission, committee and authority are interchangeable as applied to the names of these bodies. The groups vary in size and responsibility. Some bodies are created for a specific length of time, while others are ongoing in their assistance to the Board of Commissioners.

In addition, commissioners make appointments to a variety of other authorities and boards throughout the county, region and state, which serve in advisory capacities for specific projects, services or facilities. These operate outside the direct supervision of the county government.

For more information about these various bodies, contact the office of the clerk to the Board of Commissioners at (770) 781-2101.

Animal Control Board (formerly the Dangerous/Potentially Dangerous Dog Hearing Board)

  • Dr. John McGruder
  • Vicki Rennick
  • Scot Rucker

Avita Community Partners Board of Directors

  • Julie Gruen - Forsyth County Senior Services
  • Penny Penn - Forsyth County Elected Official

Board of Health

  • Doug Sorrells (Chairman)
  • Todd Levent
  • Dr. Shannon Mize
  • Lamar Suddeth
  • Joel Webb
  • Mayor Ford Gravitt
  • Dr. Jeff Bearden

Board of Voter Registrations and Elections

  • Donald Glover (Chairman)
  • Mathew Jerome Blender
  • Joel Natt
  • Randy Ingram
  • Carla Radzikinas

Chestatee-Chattahoochee Resource Conservation and Development Council

  • Brenda Johnson
  • Lanier Warbington

Civil Service Board

  • Terry Smith (Chairman & Elected Officials Rep)
  • Tim Perry (County Employee Rep)
  • Jerry Bowman (Neutral Rep)
  • Lorne Twiner (Alternate)
  • Richard Neville (Hearing Officer)

D.A.T.E. (Drug Abuse Treatment and Education Fund Advisory Committee)

  • Cindy Mills (BOC appointee)
  • Judge Jeffrey Bagley (Superior Court appointee)
  • Judge Russell McClelland (State Court appointee)
  • Judge J. Russell Jackson (Juvenile Court appointee)
  • Penny Penn (DA appointee)
  • Sheriff Ron Freeman (Sheriff’s appointee)
  • Shannon Hilliard (Felony probation appointee)
  • Solicitor Bill Finch (Solicitor’s appointee)
  • Steve Page (Georgia Probation Management appointee)
  • Debbie Smith (BOE appointee)

Development Authority of Forsyth County

  • Joanne Tolleson
  • Bobby Thomas
  • Lynn Jackson
  • David Seago
  • Jim Grogan
  • Larry Duckworth
  • Ben Knight

Equalization Board I (Appointed by Grand Jury)

  • James Holbrook
  • Gary Smith
  • Charles Askew
  • Alternates:
  • Shirley Zambotti
  • VACANT
  • VACANT

Equalization Board II (Appointed by Grand Jury)

  • Randolph Cagle
  • Patricia Smith
  • Adrian Flack
  • Alternates:
  • Dona Webb
  • Jerry G. Gardner

Family and Children Services

  • Sarah Pedarre' (District 1)
  • Peggy Green (District 2)
  • Laura Skinner (District 3)
  • Bonnie Martin (District 4)
  • VACANT (District 5)

Forsyth County Citizen Stakeholders

  • Pam Bowman (District 1)
  • SreeRam Royyala (District 2)
  • Angela Johnson (District 2)
  • Keith A. Banke (District 3)
  • Mandy Moyer (District 4)
  • Melissa A. Loggins (District 4)
  • Kathy Autry (District 5)
  • Robert Hoyt (District 5)

Forsyth County E-911 Advisory Board

  • Sheriff
  • Fire Chief
  • Current member of the Board of Commissioners (Rick Swope)
  • County Manager
  • Cumming Police Chief
  • Representative of EMS company employed by county
  • Citizen stakeholder (Jerry Adams)
  • The 911 Director shall serve as an advisory, non-voting, ex-officio member

Georgia Mountains Regional Commission Council

  • Todd Levent (Forsyth County government)
  • Robert Long (Private sector)
  • Chuck Welch (City of Cumming)
  • Angela Whidby (Governor's appointee)
  • VACANT (Lt. Governor's appointee)

Georgia Mountains Workforce Development Board

  • Robert Long

Keep Forsyth County Beautiful Board of Directors

  • Don Bailey
  • Denise Bergey
  • Kyle Bevis
  • Deborah Chambers
  • LuAnn Chambers
  • Ralph Cromer
  • Mendy Gunter
  • Crystal Johnson
  • Marcie Kreager
  • Brad Martin
  • Shannon Sibbitt
  • Carrie Toth
  • Julie Tressler
  • Denise Webb

Lanier Joint Development Authority

  • Laura Semanson
  • Tom Brown
  • Kerry Campbell
  • Tim Merritt

Library Board of Trustees

  • Mary Helen McGruder (Chairman, District 1)
  • Kristin Morrissey (District 2)
  • Tim Plotner (District 3)
  • Robert Keller (District 4)
  • Jean Grimes Bowline (District 5)

Metro North Georgia Water Planning District Technical Coordinating Committee

  • Tim Perkins
  • Barry Lucas
  • Renee Hoge

Metro North Georgia Water Planning District Governing Board   

  • Mayor H. Ford Gravitt (effective 7/1/15)

North Georgia Emergency Medical Services Advisory Council

  • Danny Bowman
  • Richard Hamilton

Parks and Recreation Board

  • Chandon Adams (District 1)
  • Joe Brown (District 2)
  • Kimberly Brown (District 3)
  • Gary Cooper (District 4)
  • Bibiano Lopez (District 5)

Planning Commission

  • Rusty Whitlow (District 1)
  • Stacy Guy (District 2)
  • Keith Banke' (District 3)
  • Bettina Hammond (District 4)
  • Tim Dineen (District 5)

Public Facilities Authority

  • Michael Gravitt (District 1)
  • Jerry Bowman (District 2)
  • Edward H. Kroell (District 3)
  • Charles Albert "Bert" Durand (District 4)
  • Steve Dabbs (District 5)

Region One DBHDD Planning Board

  • Jennifer Hodge
  • Kathleen Stasko
  • Debbie Arena
  • Melissa Davis

Social Services Committee

  • Cindy Jones Mills - BOC Representative
  • Rick Swope - BOC Representative
  • Nancy Smallwood - Citizen Stakeholder
  • Sarah Pedarre' - Social Services Delivery Representative
  • Ryan Arnold - Finance Director Representative

SPLOST VII Jail/Courthouse Project Team

  • Board of Commissioners – Todd Levent and R.J. (Pete) Amos, Commissioners
  • Judiciary/Courts – Jeffrey Bagley, Chief Judge, Superior Court
  • Sheriff’s Office – Ron Freeman, Sheriff
  • Finance Department – David Gruen, Chief Financial Officer
  • Public Facilities Management – Dennis Daniel, Director, Public Facilities
  • Procurement Department – Donna Kukarola, Director of Procurement
  • County Manager’s Office – Doug Derrer, County Manager
  • City of Cumming – Ford Gravitt, Mayor

Tax Assessors Board

  • Charles Meagher (District 1)
  • Richard O'Brien (District 2)
  • Phillip M. Winter (District 3)
  • Charles Cantrell (District 4)
  • Gerald T. Sullivan (District 5)

Tree Protection Commission

  • Peter Bond
  • John Allison
  • Doug Pattillo
  • Brian Cole
  • Avery Howell

Tripartite Committee

  • A.J. Richman - Chairman
  • John W. Rife - Vice Chairman
  • John "Cleve" Hill - Member

Water and Sewerage Authority

  • Ralph J. Amos
  • Rick H. Swope
  • Todd Levent
  • Cindy Jones Mills
  • Laura Semanson
  • Tim Perkins

Zoning Board of Appeals

  • Jack Shoemake (District 1)
  • Alfred John (District 2)
  • Edward H. Kroell (District 3)
  • Donald Owen (District 4)
  • Steve Kirby (District 5)

Annual Committee Appointments

Finance

  • Todd Levent
  • Cindy J. Mills
  • Laura Semanson
  • Tim Merritt
  • David Gruen

Parks and Recreation

  • Cindy J. Mills
  • Todd Levent
  • Laura Semanson
  • Tim Merritt
  • Jim Pryor

Transportation

  • Ralph J. Amos
  • Cindy J. Mills
  • Todd Levent
  • Rick Swope
  • Tim Merritt
  • John Cunard

Water and Sewer

  • Laura Semanson
  • Rick Swope
  • Ralph J. Amos
  • Tim Merritt
  • Tim Perkins

Contact Us

 Address: 110 East Main Street
Suite 210
Cumming, GA 30040 
 Phone:
 Fax:
770-781-2101
770-781-2199
 Email: Contact Us    

Our Mission

The mission of the Forsyth County Board of Commissioners is to exercise the powers, duties and responsibilities vested in and imposed upon it as the duly constituted governing authority of Forsyth County.